جهان های اجتماعی و فضای مجازی

جهان های اجتماعی و فضای مجازی

💠 جهان های اجتماعی و فضای مجازی

👤 استاد حمید پارسانیا

🔹 ۱۴ اسفند ۹۶

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات (مرکز تحقیقات مخابرات ایران)،  این دوره به عنوان یکی از پیش نشست های همایش بین المللی دین، فرهنگ و فناوری محسوب می­ شود و توسط آقای دکتر حمید پارسانیا، عضو هیئت علمی دانشگاه­ تهران و عضو حقیقی شورای عالی انقلاب فرهنگی ارائه می­ گردد.

بنا بر این گزارش مباحث دوره عبارتند از:جهان انسانی و ارتباط آن با جهان های طبیعی، حقیقت هستی جامعه و اختیار افراد انسانی، فرهنگ و بازتولید جهان اجتماعی، اجزاء، سطوح و لایه های جهان اجتماعی، تکاپوی وجودی انسان و تعدّد جهان های اجتماعی، شکاف میان هویت حقیقی و هویت اجتماعی انسان، جهان اجتماعی و نظامات مبتنی بر فضای مجازی، شبکه های مجازی و امکان شکل گیری جهان های جدید، فضای مجازی و مرزهای فرهنگی و تمدنی، فضای مجازی و هویت اسلامی – ایرانی.

گفتنی است علاقه مندان برای ثبت نام می توانند از طریق آدرس اینترنتی: https://evnd.co/8az6r اقدام نمایند.

معرفی دوره آموزشی «جهان های اجتماعی و فضای مجازی»:

 وجود انواع جهان های طبیعی (جمادات، نباتات و حیوانات)، انسانی و اجتماعی و امکان تعامل میان آنها از موضوعاتی است که شناخت آن، به فهم و درک صحیح انسان از فضاهای کنونی زندگی بشر کمک می کند. در این راستا، روشن خواهد شد که هیچ یک از جهان های یادشده، ضمن دارا بودن قابلیت ترکیب اتحادی با یکدیگر، قابل تقلیل به دیگری نمی باشد.

از مهم ترین مباحث در این زمینه، نسبت میان جهان اجتماعی و جهان انسانی است که مسائل پایه ای تر، همانند رابطه فرد و جامعه را شامل می شود. تحلیل این مسائل با استفاده از ظرفیت های حکمت اسلامی، هدفی است که در این دوره آموزشی مدنظر می باشد. آمدوشد انسان در میان لایه های گوناگون جهان های مختلف و چگونگی جدال و تکاپوی وجودی او برای ماندن یا عبور کردن، از دیگر مباحثی است که مورد توجه قرار می گیرد.

ظهور فضای مجازی و ظرفیت هایی که برای تشکیل جهان های اجتماعی جدید در اختیار انسان قرار داده، امکانات وسیعی را برای بازتولید جهان های اجتماعی جدید و متنوع فراهم کرده است. شناخت لایه های هویتی ناشی از نظامات مبتنی بر فضای مجازی و نقش آن در ترسیم مرزهای فرهنگی و تمدنی جدید بشری، از جمله مباحثی است که تحلیل آن مدنظر می باشد.

 این دوره به عنوان یکی از پیش نشست های همایش بین المللی دین، فرهنگ و فناوری (http://www.icrct.ir) توسط پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات (مرکز تحقیقات مخابرات) برگزار می گردد. گواهینامه معتبر به شرکت کنندگان از سوی پژوهشگاه ارائه می شود.

سرفصل های دوره آموزشی «جهان های اجتماعی و فضای مجازی»:

– جهان انسانی و ارتباط آن با جهان های طبیعی

– حقیقت هستی جامعه و اختیار افراد انسانی

– فرهنگ و بازتولید جهان اجتماعی

– اجزاء، سطوح و لایه های جهان اجتماعی

– تکاپوی وجودی انسان و تعدّد جهان های اجتماعی

– شکاف میان هویت حقیقی و هویت اجتماعی انسان

– جهان اجتماعی و نظامات مبتنی بر فضای مجازی

– شبکه های مجازی و امکان شکل گیری جهان های جدید

– فضای مجازی و مرزهای فرهنگی و تمدنی

– فضای مجازی و هویت اسلامی – ایرانی

همکاری پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات با همایش بین‌المللی دین، فرهنگ و فناوری
https://t.me/joinchat/BJ1LLgkU5gDiFn5c9f8zkQ

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *