نشست علمی «درآمدی بر نظام سلامت در ایران» در قم برگزار شد

نشست علمی «درآمدی بر نظام سلامت در ایران» در قم برگزار شد

به همت دفتر طب سنتی وزارت بهداشت؛

نشست علمی «درآمدی بر نظام سلامت در اسلام» در قم برگزار شد/ از ظرفیت اسلام در ابعاد روحانی انسان بهره گرفته شود

thum-33dee51778a7e5e6ebca-photo5449747319311411183
نشست علمی «درآمدی بر نظام سلامت در اسلام» در قم، با حمایت دفتر طب سنتی وزارت بهداشت و مشارکت دانشکده سلامت و دین و نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه علوم پزشکی قم برگزار شد.
به گزارش وبدا، نشست دو روزه «درآمدی بر نظام سلامت در اسلام» با حضور اعضای هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی قم برگزار شد.
دکتر محمود خدادوست، مشاور وزیر و مدیر کل دفتر طب سنتی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در این نشست گفت: در چند سال اخیر عده‌ای بر روی واژه طب اسلامی مانور داده و با افراطی‌گری‌های خود نگرانی ایجاد کرده و مشکلاتی را به بار آورده‌اند.
وی افزود: این نوع نگاه‌های افراطیگرایانه خطرناک است و علاوه‌بر اینکه به سلامت جامعه ضربه می‌زند، موجب می‌شود برخی مسائل معقول و منطقی در حوزه طب سنتی نیز زیر سوال برود.
دکتر خدادوست ادامه داد: از سوی دیگر، نگاه‌های تفریطی نیز به هیچ وجه قابل قبول نبوده و بی‌انصافی است که بگوییم طب سنتی هیچ قابلیتی ندارد؛ بلکه طب نوین و طب سنتی، مکمل یکدیگر هستند.
مدیر کل دفتر طب سنتی وزارت بهداشت با بیان اینکه نگاه‌ها و تعاریف گسترده‌ای با عنوان طب اسلامی وجود دارد، تاکید کرد: برای جلوگیری از ایجاد نگاه‌های غلط و افراطی‌گرایانه، باید یک نگاه دقیق بر اساس موازین اسلامی داشته باشیم که به این منظور، چندین همایش برگزار شده و حتی موضوع با مراجع عظام تقلید نیز مطرح شده است تا با استفاده از ظرفیت شخصیت‌های بزرگ حوزه، تعریف دقیقی از طب سنتی ارائه شده و در خصوص استفاده از ظرفیت اسلام در ابعاد روحانی انسان بهره گرفته شود.
باید افراد سودجو از جامعه سلامت جدا شوند
دکتر ابوالفضل ایرانی‌خواه، رییس دانشگاه علوم پزشکی قم نیز تاکید کرد: مفهوم و تعریف دقیق از سلامت معنوی باید توسط حوزه‌های علمیه به سازمان جهانی ارائه شود.
وی افزود: باور به اینکه چرخ علوم طبیعی صرفا بر پاشنه عقل می‌چرخد و تمسک به کتاب و سنت منحصرا در علومی چون الهیات، فلسفه، فقه، تفسیر و اخلاق کاربرد دارد، زمینه سکولاریسم را در علوم طبیعی و از جمله طب ایجاد می‌کند.
رییس دانشگاه علوم پزشکی قم با اشاره به رابطه عقل و دین و علم و دین، گفت: در سال‌های مختلف در محافل علمی به‌ویژه علوم انسانی، مباحثی مانند رابطه عقل و دین، رابطه علم و دین، اسلامی کردن علوم، تعارض طبیعیات و الهیات، علم دینی و مسائلی از این دست مطرح است.
وی افزود: موضوع مهم این است که طب اسلامی، طب معصومین(ع)، طب سنتی اسلامی، طب سنتی ایرانی اسلامی و… با کلیدواژه‌های طب و اسلام به‌ویژه در افواه عمومی رواج داده شده و این در حالی است که متاسفانه در این حوزه قرائتی واحد از متد، قالب و محتوا مشاهده نمی‌شود.
ایرانی‌خواه تاکید کرد: نگاه به سلامت و علم طب، فراتر از نگاه‌های مادی‌گرایانه است و متاسفانه برخی نگاه‌های نادرست به علوم طبیعی از جمله علم پزشکی وجود دارد که می‌گوید این علوم صرفا بر پایه عقل و برداشت‌های انسانی می‌چرخد و از سوی دیگر نقش کتاب، سنت و باورهای دینی تنها به علوم انسانی محدود می‌شود که این نگاه باطل مادی و سکولار بوده و غیر قابل قبول است.
وی ادامه داد: علم پزشکی پیشرفت‌های روزافزونی داشته و سلامت انسان به‌عنوان اشرف مخلوقات، موضوعی است که با عقل ناقص و نگاه مادی، هیچ‌گاه گسترش نخواهد یافت.
رییس دانشگاه علوم پزشکی قم گفت: با توجه به این اعتقاد و نقش بارز کتاب و سنت در مفهوم سلامت، بزرگان حوزه و دانشگاه بایستی با هدف تببین توجه به مسائل فرامادی و معرفی این نقش، پا به عرصه بگذارند تا بتوانیم تعریف جامع سلامت از نگاه اسلام را داشته باشیم.
وی با بیان اینکه جای این بحث‌ها در شهر مقدس قم است، افزود: بیم آن می‌رود که در صورت عدم ورود و مداخله موثر محافل دانشگاهی و بین حوزوی، لطمات جبران‌ناپذیری به بینش طبی، معرفت دینی و باور و اعتماد مردم وارد شود.
ایرانی‌خواه با بیان اینکه امروزه حتی در جوامع غربی نیز نگاه مادی و تعریف صرف جسمی و علمی به انسان در موضوع سلامت فرا رفته و آن‌ها معتقدند که انسان‌ها با توجه به نقش دین و باورهای دینی خود ابعاد دیگری دارند، افزود: نگاه اسلام به مقوله سلامت بسیار عمیق‌تر از آن چیزی است که غربی‌ها دارند و ازاین‌رو این نگاه باید توسط بزرگان حوزه علمیه قم تبیین و به سازمان‌های جهانی ارائه شود.
وی سپس به موضوع طب سنتی و اسلامی اشاره و تصریح کرد: متاسفانه در این زمینه تعارضاتی وجود دارد که باید برطرف شود، عده‌ای به اسم طب سنتی اسلامی و با اهداف کاملا مادی و نفسانی و بدون کار کارشناسی به موضوع سلامت انسان پرداخته و با سوء استفاده از این عناوین، شیادانه عمل می‌کنند.
رییس دانشگاه علوم پزشکی با تاکید بر اینکه طب نوین از طب سنتی جدا نیست، افزود: باید این افراد سودجو از جامعه سلامت جدا شوند و از سوی دیگر کسانی که در حوزه طب سنتی و اسلامی سخنی دارند به عرصه آمده و تلاش کنند در جلسه بزرگان حوزه و دانشگاه، این تعارضات برطرف شود.
وی تاکید کرد: بر این باوریم که کسی صرف مطالعه یک سری کتاب و اسناد و روایات، نمی‌تواند طبیب باشد و این موضوع خطرآفرینی است که باید در این همایش‌ها گفته شود تا بتوانیم با همکاری مجموعه دستگاه قضایی و انتظامی، جلوی سوء استفاده‌ها را بگیریم.
گفتنی است در روز اول این نشست، موضوع «علم دینی و علوم پزشکی» توسط حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر حمید پارسانیا، عضو هیات علمی دانشگاه تهران و عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی ارائه شد و در روز دوم نیز دکتر محمدعلی مهدوی راد، عضو هیات علمی دانشگاه تهران و دکتر سیدمحمدکاظم سیدطباطبایی، عضو هیات علمی دانشگاه قرآن و حدیث، با موضوع «روایات طبی؛ استناد، گستره و تحلیل محتوا»، به ارائه مطالب خود پرداختند.
یکشنبه ١ مرداد ١٣٩۶ – ١٣:١۶

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *