تبیین دیدگاه حضرت آیت الله جوادی آملی در خصوص تحول علوم انسانی و وجه تمایز آن با سایر دیدگاه ها

تبیین دیدگاه حضرت آیت الله جوادی آملی در خصوص تحول علوم انسانی و وجه تمایز آن با سایر دیدگاه ها

دکتر پارسانیا در نشست علمی مجمع عالی حکمت اسلامی مطرح کرد؛
تبیین دیدگاه حضرت آیت الله جوادی آملی در خصوص تحول علوم انسانی و وجه تمایز آن با سایر دیدگاه ها
همزمان با نشست تبیین دیدگاه های آیت الله جوای املی در خصوص تحول علوم انسانی و وجه تمایز آن با سایر دیدگاه ها که توسط مجمع عالی حکمت اسلامی و در حاشیه بیست و یکمین نمایشگاه بین المللی قرآن کریم برگزار شد، حاضران و اندیشمندان بر معنای واقعی تحول در علوم انسانی که همان علوم انسانی دینی و اسلامی است، تاکید کردند.
به گزارش خبرنگار اسراء نیوز؛ در ابتدای این نشست حجت الاسلام دکتر پارسانیا با سخنانی مبنی بر اینکه موضوع تحول علوم انسانی همان علوم انسانی دینی و اسلامی است، افزود: اگر این روزها در جامعه سخن از تحول در علوم انسانی است، منظور حرکت به سمت علوم انسانی دینی و اسلامی است.
به باور پارسانیا دیدگاه ها و نظرات گوناگونی درباره حوزه علوم انسانی و تحول در آن وجود دارد که باید برای بررسی تمامی دیدگاه ها ساعت ها وقت گذاشت تا به یک دیدگاه واحد رسید اما آنچه که آیت الله جوادی آملی معتقد هستند این است که ویژگی ها و خصوصیات بسیار زیادی در بحث تحول علوم انسانی وجود دارد که این روزها اندیشمندان، دانشمندان و آیات عظام سرگرم تحقیق و تفحص در این زمینه هستند.
این شاگرد استاد جوادی آملی با اشاره به برخی دیدگاه ها و نظرات استاد خود گفت: آیت الله جوادی آملی معتقد هستند که علوم انسانی اسلامی، علمی است که از مفاهیم اسلامی بهره گیری کرده باشد و یا این علم در راستای اهداف اسلامی باشد و این علوم در راستای اهداف کلی اسلام مورد بهره برداری قرار گیرد.
بنابر اظهارات این استاد دانشگاه در یک محیط اسلامی ارزش هایی که علم را به خدمت می گیرد اسلامی خواهد بود و علم انسانی اسلامی به ساختار درونی روح مربوط می شود. به باور آیت الله جوادی آملی تحول در علوم انسانی در ذیل تحول در علم است یعنی تنها بحث علوم انسانی مطرح نیست و علوم پایه را هم شامل می شود.
وی با اشاره به اینکه برای شناخت راه های تحول در علوم انسانی باید فرصت ها و تهدیدهای موجود را شناسایی کرد، گفت: نمی توان تنها با جلسات و همایش هایی تحت عنوان تحول در علوم انسانی به دنبال رسیدن به علوم انسانی اسلامی و دینی بود. باید در ابتدا وضعیت علوم انسانی در دنیا را شناخت، فرصت ها مطالعه و تحقیق ها را شناسایی کرد تا بتوانیم به نقطه نظر واحدی درباره حوزه علوم انسانی اسلامی در جامعه خود برسیم.
گفتنی است پس از سخنان حجت الاسلام پارسانیا جلسه پرسش و پاسخ درباره دیدگاه های آیت الله جوادی آملی در این حوزه با حضور علاقمندان برگزار شد.

تاریخ: ۴ مرداد۱۳۹۲

 

لینک خبر:

http://www.portal.esra.ir/Pages/Index.aspx?kind=1&lang=fa&id=Mjc5OA%3D%3D-ejKMdD3asvc%3D&skinid=65

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *